Immunrendszer erősítés mikrozöldségekkel

Immunrendszer erősítés mikrozöldségekkel

Immunrendszer erősítés mikrozöldségekkel

Nagyon sok növényt ismerünk melyek jó hatással vannak az immunrendszerünkre. Mit együnk, mit igyunk ebben a nehéz  virusos  szürke időben?
A friss hazai gyümölcsök, zöldségek eltűntek a polcokról. Alma, sárgarépa, sütőtök most találhatók a termelői piacokon, de nagyon jó lenne ha folyamatosan tudnánk fogyasztani friss zöldeket. Ha ügyesek vagyunk és van türelmünk akkor készitsünk magunknak mikrózöldségeket, ezek könnyen termeszthetőek, változatosak , és egészségesek. A fűszernövényeket, gyógynövényeket keverhetjük a zöldségnövényekkel, pl.: az apró csalán mellé ültethetünk bazsalikomo, de külön-külön is ültethetünk több fajta magot az ültető tálcákba. Az ültetéshez kell egy műanyag tálca alátéttel, magvetőföld,  az általunk kiválasztott magok melyek gazdaboltban vagy bioboltokban kaphatók. A legtöbb mag 1-2 héten belül kicsirázik. Az ültető tálcát megtöltjük a földel 3/4 ig majd kézzel lenyomkodjuk, erre rászórjuk a magokat majd földel befedjük. Világos napos helyre tesszük. Locsoláshoz használjunk műanyag pumpát. Napi 2x locsoljuk meg. Amikor kikeltek a magok és legalább négy levélkét látunk akkor ollóval levághatjuk a friss zöld növényi hajtásokat. Tetszés szerint fogyaszthatjuk például szendvicsekhez, salátákhoz.

Mikrózöldségek lehetnek a gabonafélék melyeknek a zöld levélkéi szervezetünkben vörös vérré válhatnak. Ilyen növény az árpa.
Csirázása rövid 2-3 nap, hőmérséklet 18-20 fok, két hét után vághatjuk a növény zöld friss leveleit.  
Árpa (Hordeum vulgare ). Remek rost forrás, alacsony kalória (éhségérzet csökkentő )
Tartalmaz A- vitamint mely segiti az immunműködést  a sejtek növekedését, szervezetünk hormonális egyensúlyának a fenntartását.
C -vitamin  Érfalakat erősitő segiti a vas kötödését és csontképződést. 
K-vitamin véralvadásban van fontos szerepe 
B- vitaminok is megtalálhatok benne  
Jó hatással van a b sejtekre, segit fenntartani az egészséges vércukor szintet 
Lugosit és aminosavakban gazdag  kilencféle esszenciális aminosavat tartalmaz 
Antioxidáns. Dr Yoshihide  Hagiware irja: "kisérleteim során sikerült kivonnom a zöldárpából azt a hatóanyagot, mely lassitja a sejtek öregedési folyamatát."
Ez az anyag a szuperoxid diszmutáz enzim (SOD) , amely fontos tényező lehet a hosszú élet szempontjából . A zöldárpa a ma ismert hagyományos élelmiszereink közül a legnagyobb klorofilltartalommal rendelkezik. A zöldárpa klorofilltartalma "a  zöld vér az emberi szervezetbe kerülve valódi piros vérré válhat."
Függőség ellen, mint alkohol dohány kávé, a benne található glutaminsav akadályozza a káros anyagok utáni vágyat.
Alvászavaroknál is segithet a növény fogyasztása.
 
Mikrózöldségeket készithetünk a gabonafélék mellett az olajos magvakból. Ezek a növények a len,  napraforgó, szezámmag, tök. Az ültetés és a gondozás megegyezik a gabonafélék termesztésével. Részletesen a napraforgó gyógyhatásaival ismerkedünk meg. Fontos tápláléka mind az embereknek és állatoknak. Szántóföldeken, és kiskertekben egyaránt megtalálható. A növény magját, levelét, és virágát a népi gyógyászat is használja. Több tudományos kutatás vizsgálja a növény fitoterápiás értékeit. 
A növény allelopátiás hatással bir. Ezek olyan kémiai anyagok melyek hatással vannak a szomszédos növények fejlődésére. 
A napraforgónak a gyökérváladéka ilyen toxikus hatással rendelkezik. Ez nem azt jelenti hogy a növény mérgező lenne csak biztositja a saját növekedését nem engedve más fajok betelepülését növekedését. Nem szimpatizál a szomszéddokkal. Allelopátiás vegyületek, vizoldékonyak vagy zsirban oldódóak Ilyenek a:  flavanoidok, terpenoidok, alkaloidok, mustárglikozidok stb. Hogyan kerülhetnek ezek a vegyületek a szomszédos növényekre?  Párologtatással, kimosódással,  gyökérkiválasztással. Az allelopátiás vegyületeket használjuk fel a növényvédelemnél. mikor növényi részekből permetszert készitünk   vagy ültetésnél felhasználjuk ezen tulajdonságaikat pl zeller illóolajával  távol tarthatjuk a káposztán  vagy babon megtelepedő kártevőket levéltetveket 
Fitoterápiás felhasználás
Leginkább ismert a hideg és meleg sajtolással kinyert olaj. Terápiás felhasználásnál a hidegen sajtolt olaj az értékes.